연도
年度
Year
대상
大賞
Grand prize
금상
金賞
Gold prize
은상
銀賞
Silver prize
동상
銅賞
Bronze prize
특별상
特別賞
Special prize
입선
入選
H.M
2013
(22th)
Feng Gui Bo(China) Mihai Ignat (Romania) Jitet Kustana (Indonesia)
Choi, Young Ji (Korea)
Son, Yae Eun (Korea)
Ali Miraee (Iran)
Kfir Weizman (Israel)
Hafiz Nesiroglu (Azerbaijan)
Frantisek Kratochvil (Czech)
Vladimir Stevovic Beluga (Serbia)
Ercan Baysal (Turkey)
Blaze Dokuleski (Macedonia)
2012
(21th)
Stefan Despodov (Bulgaria) Gregorz Sobczak (Poland) Zlatkovsky Mikhail (Russia)
Goran Markovic (Serbia)
Hong. Xue (Chian)
Recep Bayramoglu (Turkey)
Mahmood Nazari (Iran)
Lee Young Min (Korea)
SlogoDan Butir (Croatia)
Mihaita Porumbita (Romnia)
Franco Origone (Italy)
Raed Khalil (Syria)
2011
(20th)
Yuriy Kosobukin (Ukraine) Li, Jing Shan (China) Zaenal AAbidin (Indonesia)
Gopal Sarkar (India)
Valentin Druzhinin (Russia)
Urmas Nemvalts (Estonia)
Seyran Caferli (Azerbaijan)
Muhittin Köroglu (Turkey)
Kim, Heung Soo(Korea)
Rina Maido (Finland)
Mikio, Nakahara (Japan)
Ba, Bilig (China)
2010
(19th)
Xiao Qiang Hou (China) Musa Gumus (Turkey) Baek, Jong In (Korea)
Pawel Kuczynski (Poland)
Fujio Kuroda (Japan)
Miro Stefanovic (Serbia)
Mahmod Azadnia (Iran)
Kim, Heung Soo (Korea)
Jose Garcia (Venezuela)
Igor Varchenko (Cyprus)
Arif Sutristanto (Indonesia)
Rumen Dragostinov (Bulgria)
2009
(18th)
Ernest Metz (Belgium) Hafiz Nesiroglu (Azerbaijan) Zhang Sheng Bo (China)
Ji, Hyun Gon (Korea)
Mohammad Reza Babaei (Iran)
Masafumi Kikuchi (Japan)
Nam, Myung Lae (Korea)
Vlado Volas (Serbia)
Constatin Ciosu (Romania)
Seyran Caferli (Azerbaijan)
Didie SW (Indonesia)
Javad Takjoo (Iran)
2008
(17th)
Pavel Constantin (Romania) Muhittin Koroglu (Turkey) Masafumi Kikuchi (Japan)
Valentin Druzhinin (Russia)
Won, Jung Eun (Korea)
Constantin Ciosu (Romania)
Sun Shen Ying (China)
Yuriy Kosobukin (Ukraine)
Bahman Jalali Nokande (Iran)
Hafiz Nesiroglu (Azerbaijan)
Shin, Joong Seok (Korea)
Babic Sava (Serbia)
2007
(16th)
Oleg Dergachoff (Canada) Lee, Sung-June (Korea) Valeriu Kurtu (Germany)
Galym Boranbayev (Kazakhstan)
Rumen Dragostinov (Bulgaria)
Magareta Chitcatti-Pelin (Moldova)
Oh, Young-Sik (Korea)
Ilya Katz (Israel)
Vladimir Crivoi (Romania)
Corradeschi Ghino (Italy)
Stanislav Ashmarin (Russia)
Lee, Yoon-Kyung (Korea)
2006
(15th)
Muhittin Köroglu (Turkey) Zhang Bin (China) Kim, Jee-Hyun (Korea)
Frantisek Kralochvil (Czech)
Aristides Hernandez (Cuba)
Valentin Druzhinin (Russia)
Mohammad Amin Aghaey (Iran)
Porumbita Mihaita (Romania)
Miro Stefanovic (Serbia)
Ikhsan Dwiono (Indonesia)
Ruc Vernimmen (Belgium)
Anatoliy Apchel (Ukraine)
2005
(14th)
Ross Thomson (England) Alper Susuzlu (Turkey)
Oh, Young Sik (Korea)
Sun, Shen, Ying (China)
Arif Sutristanto (Indonesia)
Jang, Woo Sang (Korea
Goran Celicanin (Serbia)
U, Zau Thein (Miyanmar)
2004
(13th)
Mohamad Ali Khalaji (Iran) Ahmet Aykanat (Turkey) Xia Da Chuan (China)
Oleg Goutsol (Belarus)
Pavel Constantin (Romania)
Kikuchi Masafumi (Japan)
Grzegorz Sobczak (Poland)
Corradeschi Ghino (Italy)
Kang Tae Young (Korea) 299
2003
(12th)
Kazanevsky Vladimir (Ukraine) Saltykov Arkadi (Belarus) Zee Hyun Gon (Korea)
Gholamreza Azimi (Iran)
Jurij Kosobukin (Ukraine)
Mihai Ignat (Romania)
Han Pa Rang (Korea)
Yun Seong Cheol (Korea)
Lee Jeong Heon (Korea) 295
2002
(11th)
Wang Jia Ming (China) Son Eong Seok (Korea) Horia Crisan (Romania)
Jerez Benitez (Cuba)
Anatoly Apchel (Ukraine)
Huseyin Cakmak (Cyprus )
Zee Hyon Gon (Korea)
Kim Dong Bum (Korea)
Mihai Ignat (Romania)
Ross Thomson (England)
247
2001
(10th)
Ignat
(Romania)
Kimjeonghee
(Korea)
Druzhinin(Ukraine)
Leeeunjae(Korea)
Cakmak(Cyprus) Reisinger(Croatia)
Seokyongsun(Korea) Chojuyeon(Korea)
23 contributors
12 students
189
2000
(9th)
Zlatkovsky
(Russia)
Ochakovsky
(Israel)
Valas(Yugo.)
Jinhui(China)
Nickolai(Russia) Kimgyosoo(Korea)
Ignat(Romania) Choyoungsik(Korea)
5 students 191
1999
(8th)
Koestana
(Indonesia)
Limjongcheol
(Korea)
Pibaque(Colombia)
Stefanovic(Yugo.)
Metz(Belgium) Ignat(Romania)
Effat(Egypt) Kimjeongkyum(Korea)
4 students 183
1998
(7th)
Leejeongin
(Korea)
go.lebatmaz
(Turkey)
Stankovic(Yugo.)
Crisan(Romania)
Derambakhsh(Iran) Yuhuachun(China)
Kimkojin(Korea)
4 students 193
1997
(6th)
Valentin
(Ukraina)

Sibert
(Russia)

Ludwig(Yugo.)
Leejungin(Korea)
Rastorguev(Russia)
Postruzin(Australia) Crisan(Romania)
Rasing(Netherlands) Zuev(Ukraine)
Xiadachuan(China) Jeehyungo.n(Korea)
1 students 155
1996
(5th)
Leehwaseong
(Korea)

Sugimoto
(Japan)

Vartchenko(Russia)
Klas(Yugo.)
Koestana(Indonesia) Druchinin(Ukraine)
Constantin(Romania) Gujjarappa(India)
Xutao(China)
Ghino(Italy)
2 students
153
1995
(4th)
Stankovic
(Yugo.)

Choiyoungmae
(Koera)

Fengguibo(China)
Khasabov(Russia)
Gerencer(Croatia)
Santiago.(Brazil) Koestana(Indonesia)
Sugimoto(Japan) Victor(Ukraine)
Stefanovic(Yugo.)
*S.p:Leejongkyun(Korea)
Jee H.K.(Korea)
4 students
153
1994
(3rd)
Jeeheonkon
(Korea)

Kosobukin
(Ukraine)

Zhangbin(China)
Parkjeeyong(Korea)
Dias(Brazil) Takahashi(Japan)
Stankovic(Yugo.) Kimkeongsoo(Korea)
Kimyounggil(Korea)
1 students 120
1993
(2nd)
Constantin
(Romania)
Kimyulhee
(Korea)
Akgun(Turkey)
Kimbuil(Korea)
Xaowenchin(China) Nakazima(Japan)
JeeHyungo.n(Korea) Ohyoungsik(Korea)
2 students 115
1992
(1st)
Shindongmin
(Korea)
*Only domestic contest
Leeyoungseok
(Korea)
Jeegangsik (Korea)
Gangilgoo (Korea)
Kimmila(Korea) Parkmujik(Korea)
Parkgiso(Korea) Ohjeonggeun(Korea)
10 students 109